SAFİR FUE SAÇ EKİMİ

Safir Saç Ekimi Nedir?
Safir saç ekimi, kanallar açılırken son teknoloji safir bıçakların kullanıldığı fue saç ekimine verilen isimdir .

Safir Bıçak Nedir?
Yaygın kanının aksine safir bıçaklar doğada bulunan mavi renkli safir taşından üretilmez. Safir bıçaklar, sentetik safirden olan tek bir kristalden yapılır; bu madde normal çelikten yüzlerce kat daha serttir, bu sebeple keskinliklerini uzun süre muhafaza ederler. Safir kristaller özel makinalarda üretimin her aşaması kontrol edilerek kusursuz bıçaklar haline getirilir.

Safir Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?
Sosyal medyanın çok önemli olduğu günümüzde bireylerin estetik kaygılarının artması estetik işlemlerin sayılarının katlanarak artmasına yol açmıştır. Erkekler söz konusu olduğunda fue saç ekiminin en popüler uygulaması olan safir saç ekimi en çok başvurulan estetik prosedürdür. Safir saç ekiminde transfer edilecek saçlar öncelikle mikro fue yöntemi ile kişinin donör bölgesinden mikromotor kullanılarak alınır. Mikromotorların kullanımı, manuel punch kullanılarak yapılan alıma göre donör alandan daha fazla sayıda greftin (foliküler ünit), daha kısa sürede alınmasına imkan tanıyarak safir saç ekimi sonuçlarının daha sık ve daha doğal olmasını mümkün kılar. Mikromotor kullanılarak yapılan fue saç ekimi işlemlerine aynı zamanda “Mikro FUE saç ekimi” adı da verilir.

Alım işlemi bittikten sonra doktorlar safir bıçakları kullanarak istedikleri açı, yön ve sıklıkta kanalları açarlar. Bu işlem safir saç ekimi işleminin en önemli aşamalarından biridir.

Daha sonra üçüncü ve son aşama olana ekim işlemine başlanır. Bu süreçte enseden alınan saç kökleri safir bıçaklar kullanılarak cerrahlarımız tarafından özenle açılmış mikro kesiler, kanallar içerisine ekilir ve safir saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. Saç köklerindeki dokuya ekim aşamasında oluşan zararı en aza indiren bu yöntem ile iyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir. Ayrıca iyileşme sürecinde oluşacak olan ödem ve yara gibi faktörlerde bu yöntem ile minimum seviyede görülmektedir.

Safir Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?
Safir bıçakların yüzeyi sert ve pürüzsüzdür. Bu nedenle safir bıçakla yapılan kesiler mükemmele yakındır ve doku zedelenmesi daha azdır; yapılan insizyonların (mikro kesilerin) daha düzgün olması faktörü hızlı iyileşme için çok önemlidir.
Safir bıçaklar uçları V şeklinde olduğu için, doktorlarımıza daha sık insizyon yapma olanağı vererek, fue saç ekiminden daha sık ve daha doğal sonuç alınmasını sağlar.
Safir bıçaklarla yapılan kesilerin açısı klasik yöntemlere göre daha iyi ayarlanabilir, ekim yapılan saçların yönlerinin ayarlanması yine doğal görünüm için çok önemlidir.
Toplumda metal alerjisi yaygındır bu sebeple safir bıçakların yaygın kullanımı bu kişilerde saç ekimi sonucunu olumlu yönde çok büyük oranda etkiler.
Aynı zamanda safir bıçakların yüzeyi pürüzsüz olduğundan mikropların bu yüzeye tutunma ihmali dolayısı ile enfeksiyon riski azalır.
Safir bıçaklar sık kanalların değişik yönlerde açılmasına olanak vermesi sebebi ile bıyık, sakal ve kaş ekimi için de uygulanmaktadır.
Oldukça pratik bir uygulama stiline sahip olan bu teknik etkili sonuçları ile diğer yöntemlere göre sıklıkla tercih edilmektedir.
Uygulanan bu yöntemin özellikleri arasında iyileşme sürecinin daha hızlı olması ve yine bu sürecin daha ağrısız ve acısız olması en önemli faktörler arasında yer almaktadır.